ÚJ!
- Egyetemi kurzusok, záróvizsgák bibliográfiái - online
- Beiratkozás, könyvtári belépő láttamozása - online
FONTOS!
- Híreink itt: A könyvtár órarendje
- Kölcsönzés
Cím:
Str. Constantin Daicoviciu, nr. 2, 2. emelet, Kolozsvár - Cluj-Napoca,
RO-400020, Románia
Telefon:
0771-414-085
E-mail:
Clara.Fulea@bcucluj.ro
Clara Fulea - Irodavezető
Ioana Draşoveanu
Ștefan-Mihai Martinescu
Az Ókor és Művészettörténeti könyvtár dokumentációs és felsőoktatási könyvtár is egyben, amely a „Lucian Blaga” Központi Egyetemi Könyvtár fiókkönyvtáraként működik. Tudományos szempontból az ország egyik legértékesebb ilyen nemű gyűjteményéről beszélhetünk, felölelve a következő témaköröket: ókortörténet, régészet, klasszikus filológia, bizantinológia, művészettörténet. A könyvtár az Erdélyi Történeti Múzeum épületében található.
A könyvtár alapításának és működésének főbb szakaszai:
- 1859 – Az Erdélyi Múzeum-Egyesület alapítása s ezzel együtt a könyvtáré is
- 1872 – A Kolozsvári Egyetem alapítása
- 1919 - Létrejön a Kolozsvári I. Ferdinánd Király Tudományegyetem, amely átveszi a korábbi Kolozsvári Egyetem gyűjteményeit és létrehozza a Történelem és klasszikus nyelvek szakot.
- 1929 – Megalakul a Klasszikus Tanulmányok Intézete, a klasszikus nyelvek, az ókortörténet és a régészeti tanszék egyesítése révén. Ezzel együtt kialakul egy egyesített könyvtár az Egyetem és az Erdélyi Múzeum-Egyesület gyűjteményeiből.
Állomány:
A könyvtárat pártfogoló intézmények jogi és adminisztratív státusában bekövetkezett számos átalakulás ellenére a könyvalap egységes maradt, ugyanabban az ingatlanban folytatta tevékenységét, amely jelenleg is felbecsülhetetlen értékű állománnyal rendelkezik. Az Ókor és Művészettörténeti könyvtár állománya a következő intézmények gyűjteményeiből alakult ki: Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvári Egyetem, I Ferdinánd Király Egyetem, a Történeti Intézet Klasszikus Tanulmányok részlege és végül a Régészeti és Művészettörténeti Intézet. Ez az állomány az idők folyamán kiegészült újabb vásárlásokkal, kiadványcserével, valamint különböző intézmények és magánszemélyek adományai által.
- Könyv: 39300 kötet
- Folyóirat: 5200 kötet
Különleges kiadványok:
- Külföldi folyóiratok, 1880-ból
- Rangos kiadók kiadványai
- Régi könyvek, amelyek a nemzeti örökség részét képezik
KÖNYVÉSZET: